Nauka języka angielskiego metodą Callana. Zalety i wady.

W ciągu kilku ostatnich latach coraz więcej osób mówi i interesuje się metodą Callana, która polega na bezpośrednim uczeniu się języka angielskiego. Główną różnicą między metodą Callana, a pozostałymi jest to, że tutaj gramatyka nie jest najważniejsza. Twórca tej metody twierdził, że najlepiej jest się uczyć języka angielskiej słuchając, a następnie powtarzając usłyszane słowa i zwroty.

Na czym polega metoda Callana?

Tak jak wspominaliśmy wyżej w tej metodzie najważniejszą kwestią nie jest gramatyka, a mówienie w języku angielskim. Zapewne zastanawiacie się jak wyglądają zajęcia Callan. Uczniowie na zajęciach słuchają uważnie swojego lektora, który zadaje im pytania. Uczestnicy kursu muszą odpowiadać szybko i konkretnie. Lektor na bieżąco poprawia błędy językowe i o nich mówi. Na tego typu zajęciach nie skupimy się na robieniu obszernych notatek czy rozwiązywaniu zadań z książek. Tu liczy się przede wszystkim mówienie w języku obcym. Dzięki temu, nie dość, że nauczymy się języka angielskiego to nie będziemy mieć bariery, aby używać tego języka.

Jakie są zalety i wady metody Callana?

Najważniejszą zaletą, która jest bardzo istotna w nauce języka obcego jest to, że od początku nabieramy nawyku mówienia w języku angielskim. Jest to o tyle istotne, że w przyszłości nie będziemy się bać mówić, tak jak często się zdarza, kiedy głównie na zajęciach nauczyciel skupia się na gramatyce. Uczymy się zwrotów i słów, których będziemy używać w życiu codziennym, a mówienie nie będzie stanowić problemu.

Ponad to, lekcje, które opierają się na metodzie Callana są intensywne i nie są nudne. Uczniowie muszą być skupieni i aktywnie uczestniczyć w lekcjach, co się przekłada na efekty nauki.  Dosyć ważną informacją jest to, że metoda ta jest rewelacyjnym przygotowaniem do egzaminu FCE.

Nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego, źródło: Angielski Katowice

 

A wady?

Jeżeli chodzi o wady to przeciwnicy wymieniają to, że często na lekcjach są używane zwroty, których już się nie używa, z racji tego, że twórca Robin Callan zabronił modyfikowania swojej metody.

Możemy się również spotkać z opiniami, że o wiele większe efekty mają osoby, które uczą się języka angielskiego od podstaw. Te, które chcą się doszkolić mogą nie być wystarczająco usatysfakcjonowane.

Kolejną wadą jest to, że nie każdemu odpowiada to, że jest tak mały nacisk na gramatykę, przez co potem uczeń może mieć problem ze zrozumieniem zasad gramatycznych.

Jednak, że jak widać jest o wiele więcej zalet niż wad. Tak naprawdę najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest osłuchanie się z danym językiem oraz nauczenie się posługiwania się nim.