Szkło jest bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem w budownictwie oraz w projektowaniu wnętrz. Możliwość nadania mu dowolnej formy oraz barwy stwarza nieskończone wręcz pole do tworzenia przestrzeni o rozmaitym charakterze.
Być może czytając o szkle w budownictwie nasuwa ci się w pierwszej kolejności zwykłe, bezbarwne szkło stosowane tak powszechnie do produkowania szyb oraz luster. Nie ma co się oczywiście dziwić tym skojarzeniom – przecież właśnie ze względu właśnie na tą idealną przezroczystość szkło było i jest najbardziej cenionym materiałem. Niemniej szkło w budownictwie może przybierać naprawdę różnorodne formy. Przyjrzyjmy się pokrótce jakiego rodzaju szkło jest tak chętnie wykorzystywane w projektach budowlanych oraz wnętrzarskich.
Różnorodność szkła, rodzaje
W zależności od tego, jakich cech szkła potrzebujemy – wykorzystuje się do jego wyrobu rozmaitych pierwiastków, do najpopularniejszego budulca należy oczywiście kwarc. Nie będziemy tutaj jednak omawiać kwestii rodzaju szkła z punktu widzenia chemicznego, ale raczej wizualnego, fizycznego – mającego zasadnicze znaczenie dla projektantów oraz użytkowników.
Szkło okienne – najpopularniejsze chyba zastosowanie tego wspaniałego materiału. Szkło produkowane jest po prostu w postaci cienkich tafli. W zależności od zastosowanych domieszek (np. tlenku żelaza) może charakteryzować się różnym stopniem przepuszczania światła oraz odcieniem.
Szkło hartowane – szkło poddawane jest przez szklarza odpowiednim temperaturom, dzięki czemu zmienia się jego struktura. To właśnie ten rodzaj szkła jest najchętniej stosowany w budownictwie oraz motoryzacji. Przy rozbiciu, szkło rozpada się na drobne kryształki, które nie mają ostrych, mogących wyrządzić poważną krzywdę krawędzi.
Szkło ceramiczne – materiał charakteryzuje się niską podatnością na wysokie temperatury – dlatego chętnie jest wykorzystywane w produkcji kuchenek, kominków, czy ceramiki mającej zastosowanie w kominkach.
Szkło kolorowe – stosując rozmaite domieszki, szklarz może uzyskać szkło o rozmaitym zabarwieniu. Na przykład, by uzyskać barwę zieloną, szkło domieszkuje się żelazem lub chromem, natomiast uzyskanie szkła niebieskiego jest możliwe dzięki zastosowaniu miedzi lub kobaltu. Doświadczony szklarz potrafi tworzyć naprawdę zapierające dech w piersiach barwy, wręcz całe palety barw.
Szkło artystyczne – to szkło, które jak sama nazwa wskazuje, cechuje się nie tyle określonymi własnościami fizycznymi ile po prostu wizualnymi. Liczy się tutaj ciekawa barwa oraz starannie stworzony przez szklarza kształt.
Szkło laminowane – jest to szkło wielowarstwowe z wykorzystaniem przynajmniej jednej warstwy specjalnej foli. W zależności od zastosowanego laminatu oraz ilości warstw szkła, można uzyskać tafle szkła o rozmaitych cechach.
Szkło lakierowane – jak każdy inny materiał, tak i szkło można po prostu lakierować. Polega to na naniesieniu na powierzchnię szkła odpowiedniej farby. Jak nie trudno się domyślić stwarza to możliwość nanoszenia na powierzchnię szkła rozmaitych wzorów i kolorów. Otwiera to oczywiście ogromne możliwości aranżacyjne.
Różne rodzaje szkła – twój wybór
Różnorodność materiałów sprawia, że w kwestii projektowania wnętrza ogranicza nas w zasadzie jedynie wyobraźnia. Zastosowanie różnego rodzaju szkła umożliwia stworzenie bardzo ciekawych efektów świetlnych, poprzez rozszczepianie światła, zmienianie jego barwy, czy intensywności. Życzymy udanych aranżacyjnych szaleństw z udziałem szkła!
Pan Szklarz – Buczkowski
ul. Wiśniowa 8, Bielany Wrocławskie, strona www https://pan-szklarz.pl/