Ciepła woda w kuchni z kolektorów słonecznych nawet zimą?

Planujesz zakup kolektorów słonecznych? Planujesz rozbudowę instalacji grzewczej o systemy solarne? Czy wiesz, że niektóre modele kolektorów mogą pracować nawet zimą i dostarczać ci ciepłą wodę? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Mocne wsparcie finansowe projektów budowlanych uwzględniających systemy solarne sprawia, że wokół tego typu instalacji trwa sporo rozmów dotyczących rentowności, trwałości itp. Jednym z bardzo często podnoszonych spraw, jest kwestia wyboru modelu kolektorów – płaskie a może próżniowe? Jeśli inwestor sugeruje się tylko i wyłącznie ceną, na ogół wybiera płaskie kolektory. Jednak najtrafniejszym pod względem praktycznym rozwiązaniem jest wybór kolektorów próżniowych.
Zasadniczym plusem kolektorów próżniowych jest możliwość wykorzystania rozproszonego promieniowania słonecznego i zamiana w ciepło. Wiesz co to znaczy w praktyce? Tego typu instalacja solarna będzie w stanie podgrzewać ciepłą wodę także gdy słońce jest zasłonięte. Kolejnym, bardzo ważnym plusem próżniowych kolektorów jest lepsza wydajność względem kolektorów płaskich, a co za tym idzie są one wskazane w budynkach, w których jest mało możliwości co do ich montażu z powodu ograniczonej powierzchni. I wreszcie trzecia kwestia. Ze względu na możliwość absorbowania światła rozproszonego, próżniowe kolektory słoneczne możemy montować niekoniecznie w optymalnym ustawieniu, dzięki temu łatwiej można je uwzględnić montażu instalacji grzewczej w istniejącym budynku.

Słonecznik na słońcu

Często niemałym zaskoczeniem dla laików jest fakt, że z kolektorów próżniowych można korzystać nawet zimą. Jak to się dzieje, iż mrozie, kolektory próżniowe emitują ciepło do instalacji? Proces ten jest możliwy z uwagi na charakterystyczną zaprojektowaną budowę . Kolektory tego typu składają się z rur próżniowych. Rury próżniowe absorbują więc energię promieni słonecznych, i co bardzo istotne nie uwalniają jej z powrotem. Znakomite wyjście, nieprawdaż?

Oczywiście płaskie kolektory słoneczne też posiadają swoje specyficzne zalety. Z tego powodu w ofercie większości polskich i europejskich producentów systemów solarnych znajdziemy warianty takie i takie. Dzięki temu w oparciu o konsultacje z przedstawicielami handlowymi a także monterami, możemy wybrać ten system, który ze względu na nasze potrzeby będzie idealny, najekonomiczniejszy. Tego życzymy wszystkim budującym dom.