Dlaczego warto urządzić przydomowy plac zabaw?

Plac zabaw koło domu to marzenie każdego dziecka. Urządzenie takie placu zabaw to wydatek finansowy dla rodziców. Dlaczego warto go ponieść? Jakie korzyści przynosi taka inwestycja?

 

Plac zabaw to doskonałe miejsce dla dzieci. Niestety nie wszystkie dzieci mogą korzystać z publicznych placów zabaw. Przyczyny mogą być różne. W małych miejscowościach często nie tworzy się takich miejsc dla dzieci. Z kolei w dużym mieście rodzice często są tak zabiegani, że nie mają czasu wybrać się ze swoimi pociechami na plac zabaw. Na osiedlach domków jednorodzinnych często nie ma publicznych placów zabaw, a te tworzone przy blokach dostępne są jedynie dla mieszkańców danego bloku.

Dlaczego ogrodowy plac zabaw?

Dla wielu rodzin dobrym pomysłem okazuje się stworzenie własnego placu przy domu. Chociaż zakup urządzeń na mini plac zabaw wiąże się z jakimś kosztem, a urządzenie go w ogrodzie związane jest z wygospodarowaniem miejsca i zakłóceniem przydomowej architektury – to warto zdobyć się na takie wyrzeczenia. Jakie korzyści wynikają z ogrodowego placu zabaw?

Korzyści dla dzieci

Dzieciaki kochają ruch i zabawę na świeżym powietrzu. Przydomowy plac zabaw daje im nieograniczony dostęp do zabawy. Na publiczny plac zabaw muszą pójść z opiekunem, który zazwyczaj nie jest w stanie poświęcić tyle czasu ile by potrzebowało dziecko. Natomiast w ogrodzie mogą bez ograniczeń korzystać z urządzeń zabawowych. Jeśli w zestawie znajduje się domek do zabawy to nawet deszcze nie będzie przeszkodą w zabawie.

Zdjęcie: http://magicznatecza.pl/architektura-ogrodowa/ogrodowe-place-zabaw

Warto podkreślić, że plac zabaw dla dzieci to nie tylko świetna zabawa. Urządzenia na plac zabaw są tak przemyślane, aby ułatwiały dzieciom rozwój i zdobywanie nowych i potrzebnych umiejętności, na przykład: rozwijają zmysł równowagi, uczą koordynacji ruchowej, rozwijają motorykę dużą.

Jaka korzyść dla rodziców?

Nie sądźmy pochopnie, że plac zabaw to inwestycja tylko dla dzieci. Jako rodzice także możemy dużo zyskać decydując się na urządzenie przydomowego placu zabaw. Jako rodzic z pewnością nie dysponujesz zbyt dużą ilością wolnego czasu. Wyście z dzieckiem na publiczny plac zabaw często wiąże się z poświęceniem nawet kilku godzin, a powrót do domu i tak wiąże się z protestem ograbionego z dobrej zabawy dziecka. Ogrodowy plac zbaw rozwiązuje problem.

Dziecko (oczywiście w zależności od wieku) może samodzielnie bawić się w ogrodzie. Wystarczy tak zlokalizować plac zabaw, aby był widoczny na przykład z kuchennego okna lub z salonu. Można wówczas wykonywać jakieś prace domowe i mieć oko na bawiące się dziecko.

Plac zabaw – miejsce spotkań z kolegami

Z własnego doświadczenia wiemy, że plac zabaw daje największą frajdę, gdy można się na nim bawić z innymi dziećmi. Przydomowy plac zabaw można więc tak urządzić, aby nasze dziecko mogło zapraszać na niego swoich kolegów z sąsiedztwa. Wspólne zabawy na pewno zacieśnią więzi przyjaźni, a przy okazji dziecko znów będzie mogło się rozwijać i nabywać nowych umiejętności, takich jak wspólna zabawa, komunikacja i współpraca z innymi.

Lato przed nami, a więc to najlepsza pora na zorganizowanie placu zabaw w ogrodzie.