Często możemy zauważyć w sklepach produkty oferowane jako całkowicie naturalne i organiczne – bardzo często wyprodukowane z substancji pozyskiwanych z ekologicznych upraw. Dlaczego tak wiele się o nich mówi?
To oczywiste, że wraz z rozwojem rozmaitych chorób cywilizacyjnych zarówno naukowcy jak i zwykli ludzie zastanawiają się co może być przyczyną takiej sytuacji. Szczególne zaniepokojenie wywołuje powszechna zachorowalność na różnej jakości nowotwory. Nie dziwimy się zatem, że człowiek zastanawia się nad tym, skąd to wszystko się wzięło. Z zanieczyszczenia powietrza? Z niezdrowego jedzenia? A może przyczyną są tak popularnie stosowane w konwencjonalnych kosmetykach związki chemiczne? Czy ktoś to naprawdę poważnie zbadał przed dopuszczeniem takich produktów do masowego użytku? Ale jak zbadać czy dana substancja nie będzie miała wpływu na zdrowie kolejnych pokoleń? Im lepiej rozumiemy jak bardzo skomplikowane procesy zachodzą w ludzkim organizmie, tym bardziej jesteśmy skłonni do ostrożności w stosowaniu rozmaitych podejrzanych 'nowinek’ technologicznych.
Kosmetyki a finanse
Zastanawiając się nad zakupem kosmetyków wyprodukowanych w pełni naturalnymi metodami być może zwracamy uwagę na ich stosunkowo wysoką cenę. Niestety taka jest prawda, że obecnie pozyskanie kosmetyków taką tradycyjną drogą musi być kosztowne – nie stosuje się tutaj sztucznych zapełniaczy, poprawiaczy aromatu, itp. Tak naprawdę kosmetyki i aromaty zawsze nie należały do najtańszych. Dodatkowo na cenę kosmetyków naturalnych może wpłynąć także pozyskiwanie ich składników z ekologicznych upraw.
Z tego względu niektórzy postanawiają samemu zacząć wykonywać podstawowe kosmetyki takie jak kremy do ciała, maseczki na twarz czy peelingi. Receptura jest na ogół bardzo prosta, większość z nas bez problemu wykona je domowymi metodami. Do popularnych w Polsce firm oferujących naturalne kosmetyki należą między innymi: Alepia, Babuszka Agafia, Alphanova, Alviana oraz Ailefo.
Popularne składniki kosmetyków naturalnych
W Polsce w kosmetykach naturalnych możemy spotkać między innymi: imbir, cynamon, rozmaite olejki eteryczne, orzechy drzewa masłowego, piwonia chińska, żeń-szeń, papaja, hydrolaty z ziół, kofeina, rozmaite kwasy, wosk z wełny owczej (lanolina), tłuszcz z owoców mango, naturalne minerały, miód, witaminy, naturalna sól morska, itp. Jeśli interesuje nas temat produktów stosowanych w kosmetykach organicznych, warto przejrzeć strony internetowe producentów, bardzo często publikują oni obszerne opisy wykorzystywanych w ich produktach substancji naturalnych.