Dywan do kuchni – czym się kierować przy wyborze?

W sklepach z dywanami można spotkać wiele kategorii dywanów. Bardzo często na przykład można spotkać podział dywanów według pomieszczeń, do których są one przeznaczone, dywany do salonu, dywany do jadalni, dywany łazienkowe, dywany do przedpokoju, dywany do sypialni, a nawet dywany do kuchni. Czy jest sens w pomieszczeniu, w którym bardzo często brudzi się podłoga, rozkładać ozdobny dywan?

Zalety dywanu w kuchni

W kuchni bardzo często jest zimna podłoga wykończona kafelkami. Płytki ceramiczne są chłodne, chyba, że zainstalowane jest podłogowe ogrzewanie. Dywan do kuchni z kochamydywany jest bardzo dobrym zabezpieczeniem przed chłodem ciągnącym z podłogi. Jeśli w domu są małe dzieci, to one najchętniej bawią się tam, gdzie przebywają rodzice. Ich mama lub tato sporo czasu musi spędzać w kuchni, więc dzięki dywanowi kuchennemu, dziecko na podłodze w kuchni może sobie urządzić świetny plac zabaw. Będzie mu wtedy ciepło, będzie bezpieczne pod okiem zajętej i ciężko pracującej mamy lub pracującego taty. Inną zaletą dywanu w kuchni jest fakt, że tłumi on odgłos kroków. Ma to ogromną wartość w starszych kamienicach albo mało wygłuszonych mieszkaniach w bloku. Trudne do ogrzania mieszkanie warto wyposażyć w dywany, dzięki temu oprócz tego, że wizualnie będzie wyglądać ono przytulniej, to odczuwalna temperatura w mieszkaniu również będzie nieco wyższa.


Bezpieczeństwo a dywan w kuchni

Trzeba zachować dużą ostrożność w wyborze dywanu kuchennego. Najlepsze są dywany do kuchni, które od spodu posiadają ochronę antypoślizgową, na przykład w postaci gumy. Dzięki temu, gospodyni, która szybko przemieszcza się w kuchni z miejsca na miejsce, nie będzie musiała się martwić o niechciany i co za tym idzie, niebezpieczny poślizg. Jeśli jednak na podłodze działa ogrzewanie podłogowe, to dobrze jest sprawdzić, czy wybrany przez nas rodzaj dywanu łącznie z podkładem antypoślizgowym nadaje się do tego typu ogrzewania. Żeby dywan w kuchni był bezpieczną dekoracją, to trzeba także dobrać odpowiedni rozmiar dywanu. Dzięki odpowiednim do naszej kuchni wymiarom, żaden róg dywanu nie będzie znajdował się na strategicznym, najczęściej użytkowanym miejscu. Tym bardziej jeśli wybieramy komplet mniejszych dywaników do kuchni, to konieczny jest wybór antypoślizgowych gatunków. Jest to szczególnie istotne, jeśli ma on być umiejscowiony przy blacie albo zlewie. Bardzo popularne są również chodniki do kuchni. Są one łatwe do zwinięcia i wytrzepania. Jakiegokolwiek wyboru dywanu, dywaników lub chodnika by nie dokonać, to konieczne jest dbanie o bezpieczeństwo domowników.


Kolorystyka i wzornictwo

Sklepy prezentują różnorodne dywany witek w swoich ofertach. Każdy wzór, każdy kolor, każdy gatunek materiału może nam zostać sprzedany przez sprzedawcę, jeśli tylko sobie jakiś konkretny dywan zażyczymy. Okazuje się jednak, że nie każdy kolor, wzór czy surowiec, z którego powstał z dywan będzie najtrafniejszym wyborem. Przykładowo, kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków. Od czasu do czasu każdemu zdarza się, że podczas gotowania poplami podłogę. Jeśli na podłodze znajdowałby się jasny dywan, to plama pomimo starannego usunięcia mogłaby zostawić jakieś trwałe ślady. Z tego względu nie warto jest wybierać jasnych kolorystycznie dywanów. Lepiej wybierać wśród ciemniejszych barw, dzięki temu po usunięciu plamy, nie będą widoczne żadne ślady. Doświadczenie pokazuje, że jedną z lepszych opcji jest wybór dywanu wzorzystego, na którym nie widać różnego rodzaju okruchów lub jakichkolwiek drobnych resztek.


Długość runa dywanu do kuchni

Chociaż wiele osób jest zafascynowanych dywanami z długim włosiem, takich jak dywany shaggy, to tego typu dywan nie za bardzo nadaje się do kuchni. Wysokie runo dywanu sprawia, że chociaż jest to dywan przyjemny dla stóp, ciepły i ładnie się prezentujący, to ciężko usunąć z niego drobinki brudu, okruchy i inne śmieci, jeśli dostaną się w głąb runa. Wśród szerokich możliwości ofertowych lepiej wybrać dywan z tworzywa sztucznego z niskim runem. Dzięki temu dywan będzie się szybko, prosto i skutecznie czyścić. Ponadto, zaletą dywanów wykonanych z tworzywa sztucznego jest ich odporność na wilgoć, której w kuchni nie brakuje. Jeśli dywan jest przeznaczony do kuchni, to dobrze jest wybrać taki gatunek, który ma plamoodporne runo.

Dywan w kuchni może być świetną, estetyczną ozdobą. Może także pełnić on takie praktyczne funkcje, jak ocieplenie zimnej podłogi lub wygłuszenie hałasów. Tak więc okazuje się, że kategoria dywanów przeznaczonych do kuchni, jest często odwiedzaną przez wielu klientów poszukujących solidnych i trwałych dywanów do tak wymagającego pomieszczenia.