Energooszczędny dom z rekuperacją. 

Właściciele domów jednorodzinnych zazwyczaj starannie planują sezon grzewczy. W tym artykule podpowiadamy jak dzięki rekuperacji można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. 

W ostatnich latach coraz więcej mówiło się o potrzebie budowania budynków energooszczędnych o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię. Dawne tradycyjne budownictwo już nie ma racji bytu. Obecnie wymagane w prawie budowlanym są najróżniejsze rozwiązania, które mają na celu powstawanie w Polsce domów, które łatwo jest utrzymać – do ich ogrzewania w zimie potrzeba niewiele energii. Niewątpliwie osoby, które zainwestowały w przeszłości w docieplenie domu, rekuperację czy pompę ciepło przy obecnej trudnej sytuacji na rynku paliw mają się z czego cieszyć. Każde Każde wymienionych wyżej rozwiązań bezpośrednio przyczynia się do oszczędności w ogrzewaniu domu. To oczywiste, że jeśli zależy nam na tym, by zmniejszyć koszty sezonu grzewczego należy zadbać o prawidłowe ocieplenie ścian oraz dachu. Niemniej ogromne oszczędności pozwala wygenerować również wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. I to właśnie jej poświęcimy główną uwagę w dalszej części artykułu. 

Rekuperacja – dlaczego warto? 

W energooszczędnych oraz pasywnych budynkach mieszkaniowych rekuperacja to obecnie absolutny standard. Najlepiej jest oczywiście zainstalować cały system jeszcze na etapie budowy domu. Wtedy można optymalnie zamontować wszystkie jego komponenty. Chociaż oczywiście profesjonalna firma instalacyjna bez problemu poradzi sobie również z instalacją rekuperacji w już istniejącym budynku. Zawsze jeśli masz jakiekolwiek pytania co do możliwości montażu systemu w swoim domu, warto skonsultować sprawę z firmą projektującą rekuperację w twojej okolicy. Na przykład w Krakowie w systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła specjalizuje się firma ASK Rekuperacje

System rekuperacji w mieszkaniu

Co sprawia, że rekuperatory cieszą się obecnie tak ogromną popularnością? Sprawnie działającą rekuperacja pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Jak to możliwe? W typowych systemach wentylacyjnych mnóstwo energii jest traconej na skutek wydalania ciepłego powietrza z budynku. 

W systemie rekuperacji energię tę udaje się odzyskać nawet w dziewięćdziesięciu procentach. Oznacza to oszczędności w instalacji centralnego ogrzewania nawet na poziomie 40 procent. Jak to działa? Kluczowym elementem instalacji jest wymiennik ciepła, w którym następuje wymiana energii cieplnej pomiędzy zużytym podgrzanym powietrzem a tym świeżym napływającym do budynku. Oczywiście należy pamiętać, że efektywność całego układu zależy zarówno od jakości użytych komponentów jak i poprawności samego projektu oraz sposobu montażu. 

Rekuperacja i pompy ciepła

Systemy rekuperacji doskonale sprawdzają się we współpracy z pompami ciepła, które zapewniają darmowa energię cieplną w budynku. Z kolei dzięki rekuperacji, energia ta jest oszczędzana. Trzeba przyznać, że w dobie niepewności na światowych rynkach surowców energetycznych, możliwość uniezależnienia się od paliw kopalnych jest na wagę złota. Oczywiście warto również wiedzieć, że takie podejście sprzyja ochronie naszego środowiska naturalnego. Chcesz dowiedzieć się więcej o oszczędnych systemach rekuperacji? Koniecznie zajrzyj na stronę internetową Taniereku.pl.