Kocioł na paliwa stałe – jak zadbać o maksymalny komfort?

Zakup nowego kotła centralnego ogrzewania do dobra okazja do zastanowienia się, czy nie zmienić czegoś w instalacji grzewczej, by zapewnić sobie oraz domownikom lepszy komfort.

Kominek, brykietW Polsce bardzo popularne są kotły zasilane gazem. Urządzenia te są nie tylko bardzo ekonomiczne, ale też niezwykle komfortowe, w praktyce okazują się praktycznie bezobsługowe. Niestety nie do wszystkich budynków mieszkalnych w kraju doprowadzona jest instalacja gazowa. Co ciekawe dotyczy to nie tylko rozległych i rzadko zaludnionych terenów wiejskich, ale także dużych miast. Jak korzystając z kotła na paliwa stałe można zapewnić sobie optymalny komfort?

Zautomatyzowane podawanie paliwa

Sposobem na poprawienie komfortu użytkowania kotła na paliwo stałe jest zautomatyzowanie procesu dostarczania paliwa do komory spalania. W najprostszym kotle na węgiel lub drewno musimy co jakiś czas po prostu ręcznie dokładać kolejne porcje paliwa. Jeśli komora spalania nie pozwala na zbyt duży jednorazowy załadunek, dokładać do pieca niestety trzeba dość często, w okresie zimowym nawet w nocy. W tego typu kotłach nie jest także łatwo utrzymać stałą temperaturę pracy.

Z myślą o użytkownikach kotłów na paliwa stałe opracowano urządzenia, które paliwo dostarczają do komory spalania automatycznie przy pomocy elektronicznie sterowanego podajnika ślimakowego. Kocioł jest wyposażony w dodatkową komorę, w której przechowywane są spore zapasy opału. Zautomatyzowanie procesu dostarczania opału do komory spalania umożliwia także sterowanie pracą całego kotła. Dzięki zastosowaniu specjalnego sterownika mierzącego temperaturę oraz ciśnienie w komorze spalania możliwe jest nawet zaprogramowanie kotła do utrzymywania stałej temperatury, co niewątpliwie znacząco poprawia komfort termiczny mieszkańców. Dzięki kontroli temperatury pracy instalacji grzewczej możliwe staje się także zastosowanie kolejnych zaawansowanych rozwiązań hydraulicznych – na przykład ogrzewania podłogowego, które pracuje w stosunkowo niskich temperaturach.

Korzystanie z kotła grzewczego wyposażonego w automatyczny podajnik wiąże się z korzystania z opału o znormalizowanej wielkości granulacie. Producent kotła dokładnie precyzuje zakres wielkości grudek opału. W tym celu wykorzystuje się rozdrobniony węgiel (tzw. ekogroszek) lub pellet drzewny. Opał tego typu jest na ogół sprzedawany w niewielkich, łatwych do udźwignięcia workach. Dzięki temu łatwiejsze i czystsze jest także dozowanie paliwa, wystarczy bowiem tylko naciąć worek, podnieść i wysypać całą jego zawartość do komory zasypowej kotła.

Oczywiście kotły na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem paliwa sprawiają czasem kłopot, gdyż podajnik ślimakowy od czasu do czasu może się zacinać co wymaga szybkiej interwencji. Niemniej urządzenia te są optymalnym rozwiązaniem, dla osób, które korzystając z kotła na paliwo stałe poszukują maksymalnego możliwego komfortu użytkowanie.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą:

Pellet Warszawa

SYLUX – Leszek Humaj
ul. Kosmowska 55
05-083 Borzęcin Duży